Reklama
Reklama

Strzeż się kleszczy w mieście - co warto wiedzieć o boreliozie?

Wycieczka do lasu, piknik w parku, a może spacer po łące? Lato i piękna pogoda sprzyjają odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety możemy wrócić z niego z niemiłą pamiątką - kleszczem. Te małe pajęczaki to ogromne zagrożenie - przenoszą m.in. boreliozę. Jak rozpoznać tę chorobę i walczyć z nią?

Nie trać czujności

Jeśli kleszcz wkłuł się w twoją skórę, nawet po jego usunięciu bacznie obserwuj organizm. Pierwsze objawy boreliozy rozwijają się w okresie od jednego do nawet trzech tygodni po ukąszeniu. Na co zwrócić uwagę? - Wiele osób kojarzy tę chorobę z tzw. rumieniem wędrującym, czyli charakterystycznym, jaśniejszym od środka zaczerwienieniem skóry po ukąszeniu kleszcza. Ma on średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukły, ciepły i bolesny przy dotyku. Ten objaw występuje jednak zaledwie u około 30% zakażonych dorosłych, a w przypadku dzieci - tylko u 10% - mówi dr hab. n. med. Piotr Sosnowski z centrum diagnostycznego Affidea Poznań. Na początkowym etapie boreliozy mogą pojawić się też dolegliwości towarzyszące często grypie (np. bóle głowy, stawów czy gorączka). Jeśli nie zostaną wówczas podane antybiotyki, choroba przechodzi w fazę rozsianą. W okresie od dwóch tygodni do kilku miesięcy mogą wystąpić objawy wtórne, jak zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Sprawdź stan swoich stawów

Częstą postacią boreliozy jest zapalenie stawów, szczególnie tych dużych, jak kolanowe, skokowe, łokciowe, barkowe czy biodrowe. Ta choroba powoduje m.in. ich puchnięcie i sztywnienie, silne i krótkotrwałe bóle, a także mrowienie, palenie lub drętwienie głównie kończyn. Objawy zwykle cofają się i nawracają przez kilka tygodni, aż z czasem zupełnie ustępują. Zapalenie stawów wymaga leczenia antybiotykiem, w przeciwnym razie może przejść w formę przewlekłą i prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni stawowych. Podobne objawy bywają jednak charakterystyczne również dla innych schorzeń, dlatego warto zweryfikować diagnozę, np. sprawdzając stan naszych stawów dzięki rezonansowi magnetycznemu. - To badanie jest wykonywane w uzasadnionych klinicznie przypadkach. Obrazuje struktury układu ruchu - za jego pomocą można przebadać zarówno duże stawy, jak i te małe, np. nadgarstek. Rezonans najdokładniej ze wszystkich metod obrazowych przedstawia tkanki miękkie. Uwidacznia więc uszkodzone elementy narządu ruchu - np. ścięgna, więzadła, chrząstki czy nerwy - które nie są dostępne ocenie lub są obrazowane znacznie mniej dokładnie na klasycznym zdjęciu RTG lub w tomografii komputerowej - mówi dr hab. n. med. Piotr Sosnowski z Affidea Poznań, gdzie wykonać można m.in. profesjonalne badania obrazowe. - Rezonans magnetyczny to przy tym metoda nieinwazyjna i bezpieczna. Nie wymaga zastosowania promieniowania rentgenowskiego, a wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne cząsteczek tkanek naszego ciała - dodaje.

A co z układem nerwowym?

Od 15 do nawet 40% spośród wszystkich przypadków boreliozy dotyczy układu nerwowego. W początkowej fazie tzw. neuroboreliozy powinna nas zaniepokoić nagła bolesność układu ruchu, drżenie mięśni i pierwsze znamiona depresji. W kolejnym stadium może pojawić się m.in. ból głowy, sztywność karku, wymioty, światłowstręt, zapalenie mózgu, a także symptomy psychiczne - zarówno apatia, zaawansowana depresja, jak i stałe rozdrażnienie, wybuchy złości, ataki agresji, a nawet różne formy obsesji i natręctw myślowych, a w skrajnych przypadkach tendencje samobójcze. Stadium przewlekłe pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu, nieraz także ogromnymi różnicami w sposobie bycia chorego, wynikającymi ze zmian w układzie nerwowym. W ich dokładniejszym określeniu może pomóc rezonans magnetyczny mózgu, umożliwiający następnie kontrolowanie postępów leczenia.

Podejmij walkę z podstępną chorobą

Wczesna diagnostyka zwiększa szanse pacjenta na zdrowie. - Powinna obejmować nie tylko badania laboratoryjne, ale i czujną obserwację własnego organizmu, ponieważ borelioza jest podstępna i nie zawsze można ją wykryć przy pomocy obecnie dostępnych testów. W przypadku podejrzenia lub pewności zachorowania na nią bardzo istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie antybiotykoterapii i zahamowanie rozwoju choroby. W zaawansowanych stadiach, oprócz leczenia, z pomocą przychodzą też badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, które pozwalają na rozpoznanie zmian, ocenę ich charakteru, wykluczenie innych schorzeń oraz obserwowanie postępów leczenia - podsumowuje dr hab. n. med. Piotr Sosnowski z Affidea Poznań. Z boreliozą można walczyć, kontrolować ją i nie pozwolić, by doprowadziła do zniszczeń w naszym organizmie. Najlepiej jednak starajmy się nie dopuścić do wkłucia kleszcza w nasze ciało. Po spacerach sprawdzajmy dokładnie, czy przypadkiem nie wrócił z nami mały pasożyt, który może okazać się dużym problemem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami z gradem
32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro