Reklama
Reklama

Rusza sezon kąpielowy. Poznaniacy mają do dyspozycji nowe kąpielisko miejskie

Kąpielisko Miejskie Kaskada | fot. POSiR

W sobotę, 15 czerwca, oficjalnie rozpocznie się sezon kąpielowy nad poznańskimi jeziorami.

Mieszkańcy Poznania będą mogli korzystać z sześciu kąpielisk miejskich - w tym sezonie udostępnione zostało jedno nowe - Plaża Parkowa nad Jeziorem Kierskim przy ul. Nawrota. Mam nadzieję, że nowe kąpielisko zyska taką popularność jak Malta, Rusałka, Strzeszynek, czy dwie pozostałe plaże nad Jeziorem Kierskim: Krzyżowniki i Kaskada - mówi dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Łukasz Miadziołko. - Poznaniacy mają duży wybór, a my staraliśmy się przez ostatni rok zwiększyć atrakcyjność i bezpieczeństwo poznańskich kąpielisk - dodaje.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Kąpieliska będą funkcjonowały do 31 sierpnia. W tym czasie w godzinach od 10:00 do 18:00 nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie jednocześnie dwóch ratowników. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest również możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Tablice z regulaminem są dobrze widoczne przed każdym kąpieliskiem. Na terenie kąpielisk nie wolno spożywać alkoholu. POSiR oraz służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody - informuje Filip Borowiak, rzecznik POSiR.

Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Na terenie kąpielisk zabronione jest też grillowanie. Jest jeden wyjątek. Taka możliwość od tego roku dajemy wszystkim, którzy przyjadą do Strzeszynka. Tam w zeszłym roku i na początku tego roku budowaliśmy strefę grillową, więc wszyscy fani grillowanych kiełbasek i innych przysmaków mogą tuż obok kąpieliska znaleźć takie specjalne stanowiska, gdzie mogą sobie te potrawy przyrządzić - tłumaczy Borowiak.

W upalne dni nad jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej isłonecznej, ale również zinfrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Co roku wszystkie kąpieliska przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze, uzupełniono piasek wmiejscach, gdzie było to konieczne. Wzorem ubiegłych lat zmodernizowano infrastrukturę na kilku kąpieliskach - kończy Borowiak.

Jak już wcześniej informowaliśmy po badaniach Państwowego Inspektora Sanitarnego możemy mieć pewność, że woda w poznańskich kąpieliskach jest przydatna do kąpieli. Również organizator kąpielisk, czyli POSiR zapowiada, że w trakcie sezonu, co kilka tygodni będzie przeprowadzać swoje badania. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje, a kąpieliska zamykane.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro