Reklama
Reklama

Wstrzymanie prac na S5. "Jeżeli tylko wykonawca wróci i rozpocznie prace będziemy w innej sytuacji"

W zeszłym tygodniu włoska firma Toto oświadczyła, że chce odstąpić od umowy z GDDKiA. Wojewoda wielkopolski zażądał od GDDKiA wyjaśnień i oczekuje, że inwestycja będzie mieć swój finał do końca tego roku.

O problemach na budowie S5 pomiędzy Wronczynem i Poznaniem informowaliśmy już w ubiegły piątek, po doniesieniach od naszego Czytelnika. Mogę potwierdzić to, że konsorcjum nie realizuje zgodnie z kontraktem umowy, do której jest zobowiązane i będziemy mobilizować wykonawcę żeby dokończył prace, do których się zobowiązał - tłumaczył wówczas Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. Rzeczywiście mobilizacja kadry i sprzętu jest w tym miejscu niska - pracuje o wiele mniej osób niż powinno- dodał.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Dziś już oficjalnie wiadomo, włoska firma Toto zerwała kontrakt z generalną dyrekcją dróg krajowych i autostrad a robotnicy zeszli z placu budowy. GDDKiA w trybie pilnym wezwała wykonawcę do powrotu na budowę. Jeżeli będzie taka konieczność będziemy odstępować oczywiście od umowy z tym wykonawcą z jego winy. Obecnie jeszcze tego nie zrealizowaliśmy i jeżeli tylko wykonawca wróci i rozpocznie prace będziemy tutaj w innej sytuacji - tłumaczył dziś rzecznik GDDKiA.

We wtorek wojewoda wielkopolski spotkał się dyrekcją poznańskiego oddziału GDDKIA. Zdaniem Hoffmanna, informacje dotyczące realizacji budowy S5 nie nastrajają optymistycznie. Wojewoda chciałby, żeby odcinek Poznań - Wronczyn był w pełni przejezdny jeszcze do końca tego roku. Zwróciłem się o szczegółowe wyjaśnienie sprawy zejścia włoskiej firmy z placu budowy. Informacje którymi dysponuję i którymi dysponuje opinia publiczna na pewno nikogo nie nastrajają optymistycznie - mówił Zbigniew Hoffmann w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przypomnijmy. 16-kilometrowy odcinek trasy S5 między Poznaniem i Wronczynem to przedłużenie zachodniej obwodnicy Poznania, dzięki któremu odciążone zostaną m.in. Komorniki. Umowę na budowę odcinka podpisano w lipcu 2015 roku i opiewa na blisko 530 milionów złotych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowym odcinkiem trasy S5 kierowcy mieli pojechać już w listopadzie 2017 roku, ale pojawiły się problemy z wykonawcą i prace znacznie się wydłużyły. Odcinek trasy S5 pomiędzy Wronczynem i Poznaniem otwarty został 30 grudnia 2018 roku. Na drugą jezdnię jak wówczas zapowiadano kierowcy mieli czekać do końca czerwca 2019 roku.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

55 stopni na termometrze w słońcu, 38 w cieniu: "na dworze nie da się już przebywać"
36℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.46g/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro